TRY  
Türkçe  

Sonbaharda Araç Bakımı Nasıl Olmalı?

Yayınlanma Tarihi: 12/10/2019

Sonbaharda Araç Bakımı Nasıl OlmalıMevsim değişikliklerinin insanlar üzerinde nasıl bir etki yapıyorsa araçlar üzerinde de bir takım olumsuz etkileri bulunmaktadır. Yaz mevsiminden sonbahara, sonbahardan kışa girilirken aracınızda mutlaka yapılması gereken bazı bakımlar bulunmaktadır.

Mevsim değişikliklerinin insanlar üzerinde nasıl bir etki yapıyorsa araçlar üzerinde de bir takım olumsuz etkileri bulunmaktadır. Yaz mevsiminden sonbahara, sonbahardan kışa girilirken aracınızda mutlaka yapılması gereken bazı bakımlar bulunmaktadır.

Sonbaharda araç bakımı nasıl olmalı ve nelere dikkat etmeliyiz ? İşte bu sorunun cevabını sizler için derledik. Yaz mevsimi bittikten sonra şehir trafiğinde gözle görülür oranda artışlar meydana gelmektedir.

Hangi şehirde yaşarsak yaşayalım sonbaharda hem okulların açılması ile birlikte, hem de tatilden dönülmesi sebebiyle trafik yoğunluğu yaşanmaktadır. Kullandığımız araçlar uzun bir yaz döneminin ardından trafikte sorun yaşamamak adına hazır duruma getirilmelidir. Sonbaharda araç bakımı nasıl olmalı sorusuna ilk cevabımız frenler olacaktır.

Çünkü yaz ayının sıcaklığı ile ısınarak kaynama yapmış olan fren hidroliklerinin seviyesi azalır. Bu seviyenin azalması demek fren mesafesinin düşmesi anlamına gelmektedir. Özellikle ülkemizin nem oranı yüksek yerlerinde yaşayan araç sürücülerinin sonbahara girerken fren hidroliğini mutlaka kontrol ettirmesi gerekmektedir.

Fren hidroliğinin seviyesi ile birlikte fren hortumlarının da araç teknisyenlerine gösterilmesinde yarar vardır. Bu durum aynı zamanda aracınızın ömrünü uzatacak hususlardan biridir. Sonbaharda araç bakımı nasıl olmalı konusunda sadece fren bakımları yeterli değildir.

Frenlerin kontrolünün ardından mutlaka yapılması gereken bir diğer kontrol ise hava filtresi kontrolüdür. Yaz mevsiminin etkisiyle yollarda uçuşan toprak ve tozlar direk olarak aracınızın hava filtresine girmektedir. Hava filtresini kontrol etmediğiniz takdirde kısın yağmur ve çamurunun da buraya etki etmesiyle hava filtresinde tıkanmalar ve dolayısı ile motorda yaşanacak bazı arızalara neden olabilir.

Hava filtreniz eğer tıkanmış ise yeniden yıkanıp yerin takılabilir veya çok fazla yıpranmışsa yenisi ile değiştirilmesi gerekebilir. Bu nedenle bir teknisyene göstermeyi ihmal etmeyin.

Bir diğer önemli husus ise lastiklerdir. Sıcak havalarda aşırı ısınan asfalt sayesinde lastikleriniz erimiş veya aşınmış olabilir.

Şayet kış aylarının yüksek etkilerinin görüldüğü bir yerde yaşıyorsanız mutlaka lastik dişlilerinizi kontrol ettirin. Yıpranmış ve incelmiş dişlilere sahip lastikler aracınızın yola sağlam tutunmasını engeller ve çeşitli hasarlara neden olabilir. Siz de aracınızda herhangi bir sorun ile karşılaşmak istemiyorsanız yaz ayının bitiminde mutlaka kontrollerinizi yaptırınız.

Yeni Yazılar

Uygun Fiyatlı Oto Kiralama

Uygun Fiyatlı Oto Kiralama

Devamını oku

Kiralık Araçla Güvende ve Rahat Yolculuk

Kiralık Araçla Güvende ve Rahat Yolculuk

Devamını oku

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edebilirim?

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edebilirim?

Devamını oku

Malatya araba kiralama

malatya araba kiralama

Devamını oku

Filo Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Malatya Filo Kiralama

Devamını oku

ARAÇ FİLOSU En uygun fiyatlarla en kaliteli araç kiralama hizmeti!

ÜYELİK İŞLEMLERİ Hemen ücretsiz üye olun, rezervasyon takibini kolayca yapın!

EKSTRA SEÇENEKLER Rezervasyonun ekstraları ile sürüşünüzü kolay ve güvenli yapın!

BİZE ULAŞIN Her türlü soru ve sorununuz için bize hemen ulaşabilirsiniz!

https://www.kernekotokiralama.com/ © 2024 - Tüm Hakları Saklıdır -